Letterpress. Druk nadzwyczajny.

Co to jest letterpress?

Letterpress to inaczej druk typograficzny, metoda druku wypukłego – jedna z najstarszych technik drukarskich. Druk ten odbywa się z dużym udziałem pracy ręcznej, warsztatowej. Umożliwia druk na nietypowych podłożach takich jak chłonne papiery czerpane czy też mięsiste, pulchne i grube papiery bawełniane. Tłoczenie i druk na tego typu materiałach daje niepowtarzalny, unikatowy efekt – nieporównywalny z powszechnym obecnie drukiem cyfrowym i offsetowym. Zastosowanie druku letterpress to między innymi prestiżowe, eleganckie wizytówki, karty biznesowe, zaproszenia, metki i etykiety. Dodatkową zaletą druku letterpress jest ekologia – do druku używa się najczęściej metalowych lub drewnianych matryc, ekologicznych farb i papierów.

Jak powstaje letterpress? Zobacz:

Krok 1 - projekt

Przygotowując projekt graficzny poza warstwą wizualną, plastyczną zwracamy uwagę na aspekty techniczne – grubość linii, czy spady. Metalowa matryca zostaje wykonana na bazie projektu cyfrowego.

Krok 2 - matryca

Matryca wykonana z matalu może być używana wielokrotnie zarówno do druku jak i tłoczenia.

Krok 3 - druk i tłoczenie

Docelowy efekt możemy uzyskać po wykonaniu prób i dostosowaniu nacisku i ilości farby. Ostateczny efekt dopracowywany jest ręcznie, warsztatowo. Czasem jest to czasochłonne ale efekt końcowy zachwyca 🙂